ВАРТО ЗНАТИ


Різдвяний час по-грецьки
Різдво Христове, як подію історичну (часову), як подію літургійну, кожен християнин переосмислює і переживає по-особливому. З одного боку, перечитуємо уривки зі Святого Письма, де богонатхненні автори розповідають про таїнство Божого воплочення. В уяві вимальовуємо хроніку цих подій, уявляємо постаті основних дійових осіб різдвяної містерії…

Храм… Велика вечірня неділі перед Різдвом. Приємний запах ладану заповнив всі куточки церкви і нас. Отець поволі обкаджує храм вірних, а наш розум і серце пронизують слова стихир передсвяття: «Сонце незахідне йде, щоб засяяти з дівичого лона»; «у безсловесних яслах Діва складає тебе»; «Бог Слово став людиною і йде на землю, щоб народитися з покоління Юди»… Чудесна поезія і музика, що перетворюють витворену нашою уявою «різдвяну казочку» на геніальну божественну оперету, учасником якої разом з хором ангелів, що співає: « Слава во вишніх Богу і на землі мир…», є кожен з нас. Почуємо ми і Романа Сладкоспівця (αγ. Ρωμανος ο Μελωδος), який в пориві радості промовить: «Η Παρθένος σήμερον, τον υπερούσιον τίκτει,..» («Діва днесь предістотного родить,..»); і заклик Косьми Маюмського (Κοσμας ο Μελωδός), що закличе: «Χριστός γεννάται δοξάσατε, Χριστός εξ ουρανών απαντήσατε, Χριστός επι γης υψώθητε» («Христос рождається — славіте, Христос з небес — зустрічайте, Христос на землі — возносіться» — Ірмос першої Пісні канону Різдва); і собор святих отців — творців цих прекрасних гимнів. І коли пролунає кінцеве Амінь Божественної Літургії, і ми усвідомимо, що наша агріпнія (нічне чування) добігло до кінця, ми перемінені несемо цю радість в світ, на вулиці і майдани.

І ось тут час поговорити про ще один елемент різдвяного святкування, а саме — етнічний, притаманний культурі кожного народу. Не чужий він і стародавній Елладі — православній Греції. У статті йтиметься зокрема про північ Греції — Македонію з центром у Салоніках (Θεσσαλονίκη).

Читати далі...


Натуральний ладан (різновиди) 

Коли говоримо про натуральний ладан (або ж «ліван», або ж «чистий ладан»), то йдеться про смоли таких дерев:
1.Воswellіа (в основному Воswellіа carteri); 
2. Cedrus libani; 
3. Commiphora myrrha 
4 Styrax benzoin і Styrax tonkinensis. 
Відповідно до того, смолу яких дерев використовуємо, натуральний ладан має такі види:
Читати далі...









            Про ладан
«Пахощі кадила приносимо Тобі, Христе, Боже наш, мов пахощі аромату
любові душ наших... Прийми їх на наднебесний Твій жертовник і з Вишини
зійшли нам благодать Пресвятого Твого Духа...»

Саме такі слова говорить священик під час Літургії, благословляючи кадило з фіміамом (ладаном). Кадіння у храмі має глибоку символіку. «Нехай піднесеться молитва моя, мов кадило, перед Тобою», — молиться псалмоспівець (Пс. 140 (141)). "І знявся дим кадильний з молитвами святих від руки ангела перед Богом", – читаємо в Апокаліпсисі (Об'явлення, 8.4). "А коли Він узяв книгу, то чотири тварини й двадцять чотири старці попадали перед Агнцем, а кожен мав гусла й золоті чаші, повні пахощів, а вони – молитви святих. І нову пісню співають вони, промовляючи: "Ти достойний узяти цю книгу, і розкрити печатки її, бо Ти був заколений, і кров'ю Своєю Ти викупив людей Богові з усякого племені, і язика, і народу, і люду. І Ти їх зробив для нашого Бога царями й священиками (мудрими і тими, що присвятили, зреклися, віддали себе Богові. – Авт.), – і вони на землі царюватимуть!" (Там же, 5.8-10).

Чи є ладан безпечним для здоров'я?
Дим ладану містить речовини, які відганяють страх, зʼясувала група вчених з Ізраїлю та США. Автори дослідження - біологи з американського університету Джона Гопкінса та Єрусалимського університету- що ладан, який горить (смола ладанного дерева), активує іонні канали в клітинах мозку й знижує рівень тривоги.
Читати далі...



Як відбувається кадіння у храмі
Кадіння ладану у християнстві здійснюється під час молитви ще з апостольських часів. Уже з IV ст. для цього використовується кадило, що і досі є одним з предметів церковного начиння і використовується під час більшості богослужбових обрядів.
Кадило розпалюється за допомогою розпеченого вугілля, на яке кладуть ладан. Під час спалювання утворюється ароматний дим. Існують церковні (мають три ланцюжки, якими приєднуються до ручки, що символізує Святу Трійцю. У грецькій традиції на цих ланцюжках підвішені 12 дзвоників, що символізують дванадцятьох апостолів.) та келійні або домашні (з фіксованою ручкою збоку) кадила. Останні ще називаються кацеєю, ними кадять у храмі під час богослужінь, коли немає священика, іноді його використовують і миряни для кадіння вдома під час молитви.
Читати далі...